Pohybový aparát

Onemocnění pohybového aparátu postihují přibližně 10 % světové populace a lze je rozdělit na zánětlivé a degenerativní formy. Obvykle se vyznačují chronickým vývojem, který může v případě neléčení vyústit v nevratné poškození kloubních struktur vedoucí k těžkému postižení a invaliditě. Revmatická onemocnění jsou bolestivé stavy způsobené zánětem, otokem a bolestí kloubů nebo svalů.

V důsledku stárnutí, poranění a úrazů, nadváhy, dědičných faktorů či narkomanie na straně jedné a nedostatku pohybu na straně druhé, mohou být klouby a související struktury, jako jsou kosti, vazy a chrupavky, postiženy řadou degenerativních poruch, které mají negativní vliv na činnosti každodenního života. Osteoartróza (OA) je nejčastější osteoartikulární onemocnění a v současnosti představuje jednu z hlavních příčin invalidity na celém světě. V Evropě je OA příčinou středně těžkého až těžkého postižení přibližně 40 milionů lidí.

OA vede k opotřebení ochranné kloubní chrupavky, což způsobuje tření obnažených kostí o sebe a následně celkové zhoršení stavu kloubu, bolesti a ztuhlosti po období nečinnosti nebo po nadměrném používání. Nejčastěji jsou postiženy kolenní a kyčelní klouby a klouby prstů ruky. 

Portfolio přípravků IBSA pro léčbu pohybového aparátů zahrnuje různé typy přípravků pro perorální a kožní podání.

IBSA: Osteoarticular