Endokrinologie

Endokrinologie je obor medicíny, který se zabývá endokrinním systémem a klade zvláštní důraz na onemocnění žláz odpovědných za vnitřní sekreci a přenos hormonů, které řídí tělesné funkce, do krve. 

Z různých součástí endokrinního systému je zvláště rozsáhle studována štítná žláza kvůli svým mnoha funkcím v organismu: ovlivňuje srdeční tep, hladinu cholesterolu, tělesnou hmotnost, hladinu energie, svalovou sílu, stav pokožky, zrak, pravidelnost menstruace, duševní stav a mnoho dalších funkcí, na nichž závisí fyziologické zdraví našeho organismu.

Skrze řízení buněčných procesů pomáhají hormony štítné žlázy řídit způsob, jakým tělo využívá energii a funkce buněk, tkání a orgánů. Nedostatečně aktivní nebo "hypoaktivní" štítná žláza může způsobovat řadu zdravotních problémů, včetně obezity, bolesti kloubů, neplodnosti, srdečních onemocnění a deprese. Poruchy štítné žlázy jsou zejména v rozvojových zemích velmi nedostatečně diagnostikovány a léčeny.

Hypotyreóza je celosvětově jednou z nejčastějších chronických zdravotních poruch. Postihuje až 5% světové populace a vyžaduje substituční léčbu hormony štítné žlázy. Nedávno uveřejněné doporučené postupy American Thyroid Association potvrzují předepisování levothyroxinu jako nejčastěji volený způsob terapie při léčbě hypotyreózy.

Společnost IBSA vyvinula inovativní tekuté preparáty a měkké tobolky hormonů pro léčbu hypotyreózy a doplňků stravy pro podporu funkce štítné žlázy.
 

IBSA: Endocrinology